سه شنبه , 08 بهمن , 1398

دستگاه تعیین درصدهوای بتن
استاندارد :ASTM C231
مشخصات عمومی : اين دستگاه توسط آلومينيم ريخته‌گری تحت فشار، ساخته شده در روش A است. مقدار درصد هوا از روی ستون 0% تا 10% به طور مستقيم خوانده می شود. اين مجموعه شامل پمپ دستي و يك ميله در وش استاندارد B می باشد و مقدار درصد هوا از روی گيج، كاليبره می شود.
قطعات عبارتند از : تعيين درصد هوای بتن تيپ A
تعيين درصد هوای بتن تيپ B
ابعاد کل :  350×350× 670 mm =( H × W × L )

مشخصات فني دستگاه تعيين درصد هواي بتن :
اين دستگاه از يک مخزن 6 ليتري فولادي و يک مخزن شيشه اي مدرج که انتهاي آن به يک گيج منتهي مي شود ساخته شده است . در قسمت درب مخزن يک والف ورودي هوا مي باشد . مهمترين اصل در دستگاه تعيين هواي بتن رعايت آبند بودن آن مي باشد . در صورت عدم آبندي آزمايش با خطا انجام مي گيرد .
از اين دستگاه براي تعيين مقدار هواي بتن تازه به جزء هوايي که مي تواند در داخل حفرات درون ذرات وارد شود طراحي شده به همين لحاظ اين روش براي بتني که با مصالح سنگي توپر و سنگين ساخته مي شود قابل استفاده است . اين دستگاه داراي گيج فشار ۲ بار ، ظرف ۶ ليتري ، تلمبه هوا ، ميله تراکم مي باشد .
هوا دهي بتن ( آزمايش تعيين هواي بتن ) :
در ترکيب بتن همواره مقداري حباب هاي هوا حضور دارد که قسمتي از آن ناخواسته بوده و در مرحله اختلاط يا به دليل بدي شکل سنگدانه ها در بتن محبوس مي شود ، و بخش ديگر حباب هاي هواي بسيار ريزي است که به عمد و با هدف ايجاد برخي خصوصيات مطلوب در بتن ايجاد مي شود. حباب هاي هواي محبوس عموماً داراي ابعاد بزرگ بوده و به صورت کاملاً نامنظم و ناهمگن در بتن پخش مي شوند ، در حالي که حباب هاي هوايي که به صورت تعمدي در بتن ايجاد مي شوند ، بسيار ريز و به قطر چند ميکرون ( حدود يکصدم تا يکهزارم اينچ 9 هستند که به صورت کاملاً همگن و با استفاده از مواد افزودني حباب ساز در مخلوط به وجود مي آيند . هدف از توليد اين حباب هاي هوا ، ايجاد خصوصيات معين در بتن تازه و سخت شده است .